ניהול תרופות סיעודי 07.07.2024

עשרת העקרונות הנכונים: יישום ניהול תרופות בטוח בקרב אחיות לילדים

כיצד מיושם תקן סיעודי עולמי בבטיחות תרופות בעבודת אחיות לילדים ומנה הם הקשיים ביישומו? הנה הממצאים

מתן תרופות, אחות. אילוסטרציה

בילדים חולים יש סיכון גבוה יותר לנזק במתן תרופות בהשוואה למבוגרים. במחקר פנומנולוגי תיאורי, החוקרים ביקשו לבחון את נסיונן של אחיות ילדים ביישום "עשרת העקרונות הנכונים" (תקן סיעודי עולמי מקובל ומרכיב חשוב בבטיחות התרופות) בניהול תרופות בטוח.

המחקר, שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Pediatric Nursing, בוצע באמצעות תצפיות וראיונות בבית חולים ציבורי. החוקרים איתרו 16 אחיות ילדים, מתוכן תשע עבדו בשירות רפואת ילדים ושבע ביחידה לטיפול נמרץ יילודים. נצפו שיטות טיפול תרופתיות של אחיות ילדים ונערכו ראיונות חצי-מובנים עם האחיות לאחר התצפית. התצפיות נערכו באמצעות כלי תצפית והראיונות באמצעות טופס ראיון מובנה למחצה. נתונים איכותיים נותחו באמצעות ניתוח נושאי. המחקר התקיים בין מאי ליולי 2023.

מתוצאות המחקר עולה כי למרות שאחיות ילדים דבקו בדרך כלל ב"עשרת העקרונות הנכונים", היו להן הכי הרבה קשיים עם המינון הנכון ועקרונות הזמן הנכון. נוצרו שני נושאים: גורמים המקלים על יישום העקרונות וקשיים ביישום עשרת העקרונות הנכונים.

החוקרים סיכמו כי אחיות ילדים השיגו מתן תרופות בטוח ויעיל ובאופן כללי דבקו ב"עשרת העקרונות הנכונים", למרות אתגרים שונים. מחקר זה מדגיש את התרומה החיובית של אחיות ילדים לבטיחות המטופלים על ידי שימוש במספר מקורות מידע ואסטרטגיות חשיבה קלינית, למרות הקשיים שהן חוות במתן תרופות.

מקור:

Öz GÖ, Arslanli SE, Pekyiğit A. Pediatric nurses' experiences of implementing the 'ten right principles' in safe medication management: A descriptive phenomenological study. J Pediatr Nurs. 2024 Jun 20;78:97-105. doi: 10.1016/j.pedn.2024.06.004. Epub ahead of print. PMID: 38908342.

נושאים קשורים:  סיעוד,  אחיות ילדים,  ניהול תרופות בטוח,  עשרה עקרונות נכונים,  מחקר פנומנולוגי,  אתגרי יישום
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו