סרטן ריאות 10.07.2024

שבריריות וקבלת החלטות טיפוליות בחולי סרטן ריאות מבוגרים

חולי סרטן ריאות רבים מפגינים שבריריות. האתגר לצוותי רפואה: לשלב הערכת שבריריות בפרקטיקה הקלינית באופן שימנע נזקים בלתי מכוונים פוטנציאליים ויהיה מקובל על המטופלים

חולה מבוגר, שבריריות. אילוסטרציה

חולי סרטן ריאות רבים מפגינים סימנים של שבריריות (frailty), מה שהופך את הנושא לתחום לימוד חשוב. במחקר איכותני שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת European Journal of Oncology Nursing, החוקרים ביקשו לבחון את נקודות המבט של המטופלים והצוות על תפקידה של שבריריות בקבלת החלטות טיפול עבור אנשים מבוגרים עם סרטן ריאות.

המחקר בוצע תוך שימוש בגישה איכותית דו-שלבית, הכוללת ראיונות טלפוניים מובנים למחצה וקבוצת מיקוד אישית. הנתונים נותחו באמצעות טכניקות מסגרת כדי להעמיק בנושא.

מתוצאות המחקר עולים שלושה נושאים מרכזיים: תיאור שבריריות, הערכת שבריריות ותפיסות של שבריריות. כל נושא חשף הזדמנויות וגם אתגרים בשימוש בהערכות שבריריות כדי להנחות החלטות טיפוליות.

שבריריות צוינה כקשה להגדרה בשל תכונותיה המגוונות ונשאה קונוטציות שליליות, במיוחד בקרב מטופלים.

החוקרים סיכמו כי לשבריריות יש פוטנציאל להכריע בקבלת החלטות שמאזנת את הרצון לספק טיפול מיטבי מול סיכונים לחולים שאולי לא יוכלו לסבול זאת. האתגר של צוותי שירותי הבריאות הוא לשלב הערכת שבריריות בפרקטיקה הקלינית באופן שמקובל על המטופלים וימנע נזקים בלתי מכוונים פוטנציאליים.

מקור:

Warnock C, Ulman J, Skilbeck J, Tod A. Patient and staff perspectives on the concept of frailty and its role in assessment and decision making in treatment for older people with lung cancer. Eur J Oncol Nurs. 2024 May 23;71:102611. doi: 10.1016/j.ejon.2024.102611. Epub ahead of print. PMID: 38897102.

נושאים קשורים:  סיעוד,  שבריריות,  סרטן ריאות,  קבלת החלטות,  נקודות מבט של המטופל
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו